top of page

Yöneticinin El Kitabı - HBR

LİDERLERİ ÖNE ÇIKARAN 17 BECERİ


Başarılı ve güçlü bir lider olmak için her gün önünüze dikilen problemleri çözmeniz gerekir. Kurumsal süreçleri gözden geçirmeli, bütçe oluşturmalı, görevleri doğru kişilere paylaştırmalısınız. İş dediğimiz şeyin kişisel boyutu da çok güçlüdür.

Yeri gelir bir çalışana koçluk yaparsınız, yeri gelir üstünüzle bir meseleyi tartışırsınız. Bu tip her türlü durumda göreviniz, empati kurmanızı, güçlükleri yenmenizi ve mutlaka ama mutlaka bir amaç gütmenizi gerektirir. Başarılı olmak için pratik becerilerinizi geliştirmelisiniz. Bunu da içinize dönerek, kişisel gelişiminize yatırım yaparak yapmalısınız.


Tam da bu amaca önemli katkı sağlamak için, Harvard Business Review tarafından 2017 yılında yayınlanan ve Levent Göktem çevirisi, Optimist Kitap ayrıcalığıyla dilimize ve ülkemize kazandırılan bu kitapta, yalın ve anlaşılır bir dil kullanılmıştır.. Bilgi verici ve açıklayıcı bir üsluba sahip içerik, yöneticiler ve yönetici adayları için bir başvuru niteliğindedir.


5 Ana kısımda toplam 17 başlıkta toplanan konular, sadece bilimsel notlarla değil uygulamaya yönelik pratik ipuçları ve yöntemlerle sunmaktadır.


Bolca renklendirip üzerinde notlar alarak iş yaşamınız boyunca sık sık geri döneceğinizden ve her seferinde yeni bir şeyler bulacağınızdan şüphem yok.


İçindekileri şöyle sıralayabilirim.


Birinci Kısım: Liderlik Zihniyetine Ulaşmak

1. Liderliğe Giden Yol

2. İtibar Ve Güven Yaratma

3. Duygusal Zeka

4. Başarıya Giden Yol

İkinci Kısım : Kendimizi Yönetmek

5. Etkili Biri Olmanın Sırları

6. Etkin İletişim

7. Kişisel Üretkenlik

8. Kişisel Gelişim


Üçüncü Kısım: Kişileri Yönetmek

9. Delegasyonu Özgüvenle Yapmak

10. Etkin Geri Bildirim

11. Çalışanlarınızın Yeteneklerini Geliştirme


Dördüncü Kısım: Ekip Yönetimi

12. Ekiplere Liderlik Etmek

13. Yaratıcılığı Beslemek

14. En İyi Elemanları İşe Almak, Eldeki Elemanları Tutmak


Beşinci Kısım: Şirketi Yönetmek

15. Stratejinin Temel İlkeleri

16. Finansal Araçları Ustalıkla Kullanmak

17. Olurluk İncelemesi Nasıl Hazırlanır, Nasıl Sunulur?


Birinci kısımda, yönetici olduğunuzda nelerin sizi beklediğini ve o noktaya sizi taşıyan başarılı unsurların artık ileri bir noktaya niçin taşımayacağını, temel liderlik kavramlarını, yetkinlik, farkındalık gibi sık karşılaşacağınız olgulara yer verilmiş.


İkinci kısımda, ikna becerilerinizle etkin biri olabileceğinizi öğrenirsiniz. Bununla birlikte ikili ilişkiler, genel iletişim, zaman yönetimi, kişisel gelişim ve performans konularında epey bilgi sahibi olursunuz.


Kendinizi tanıdıktan ve yöneticiliğinizi pekiştirmeye başladıkça, bilgi ve birikiminizi üçüncü kısımda takip edebileceğiniz delegasyon, performans yönetimi, geri bildirimler, çalışanlar, yetenek geliştirme, sorumluluk paylaşımlarını bulacaksınız.


Farklı tür ve yetkinlikteki ekiplere liderlik etmenin inceliklerini, takımca başarıyı, yeni fikirler üretmenin aşamalarını ve görüşlerin nasıl verimli hale getirileceğini de dördüncü kısımda severek okuyacaksınız.


Beşinci ve son bölümde ise artık yöneticiliğinizin ilk günkünden çok farklı noktaya geldiği ve artan beklentilerin ışığında, şirket için stratejik yönetimi, finansal araçların kullanımını uygulama notlarıyla kavrayacaksınız.


366 görüntüleme

Comments


bottom of page